Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obec Svatý Kříž

Historie a současnost

 
 
 

Ze současnosti:

 Obec Svatý Kříž se nachází asi 4 km jižně od Havlíčkova Brodu. Leží v katastrálním území Suchá u Havlíčkova Brodu. Obec, která je od roku 1975 společně s Ovčínem a Mendlovou Vsí místní částí Havlíčkova Brodu, tvoří 70 domů. Názory a zájmy obyvatel Svatého Kříže směrem k zastupitelstvu Havlíčkova Brodu tlumočí volený osadní výbor.

V roce 2010 činí celkový počet obyvatel 349: - Svatý Křž 273 (muži 137, ženy 136) - Mendlova Ves 46 (muži 24, ženy 22) - Ovčín 30 (muži 16, ženy 14)

Z historie:

 Ještě na počátku 12. století byla na Českomoravské vysočině pustina pohraničního hvozdu, která kryla krajinu od pramenů Sázavy po obou stranách této řeky. Hvozdy a lesy procházela jediná úzká stezka, která vycházela od Jihlavy, směrovala k Brodu na Sázavě a odtud k Habrům. Lesy v tomto pohraničním hvozdu dostávaly k mýcení různé vrchnosti, které povolávaly zemědělské pracovníky k obdělání půdy. S nimi přicházeli i horníci, jež lákaly stříbrné báně. Z historických pramenů se dozvídáme, že osada Svatý Kříž byla založena církevním řádem Německých rytířů asi kolem r. 1300. První písemná zmínka pochází z roku 1530. V místech dnešního kostela Nalezení svatého Kříže se nacházela studánka s léčivou vodou. Kolem ní vznikala osada Svatý Kříž. p1190716.jpgPo husitských válkách byla osada opuštěna a v 16. století postupně znovu osídlena. Obyvatelé byli především rolníci a osada patřila Janovi z Pernštejna. Ten ji prodal Německému Brodu za 1050 kop českých grošů. V roce 1639 a poté i v roce 1645 vyplenili město Brod i stříbrné doly Švédi a po této události dolování v okolí Svatého Kříže ochablo. Zatopením dolů pak skončilo úplně. V roce 1874 vznikla snaha o obnovení těžby stříbrné rudy, ale bez úspěchu. Během druhé světové války prováděli sondy v původních šachtách Němci. Svatý Kříž nebyl za celou svoji existenci nikdy přejmenován, po staletí existovaly vedle sebe názvy český - Svatý Kříž a německý - Heiligen Kreuz. V době největšího rozkvětu obce byly v provozu dva zájezdní hostince, kovárna a škola, do které chodily děti z devíti okolních obcí. Při farním kostele se konaly dvakrát ročně slavné pouti, které kromě věřících z dalekého okolí navštěvovaly i významné osobnosti jako Josef Čapek, František Halas, Jan Zrzavý nebo Henri Pourrat.

 

Obec Svatý Kříž a závody Rallye Posázaví

Obec Svatý Kříž je každoročně dějištěm závodu Volného poháru ČR v závodech rallye.  Atraktivní prostředí obce a zajímavé členění silnice dokonale dokresluje atmosféru závodů.

 

468_2010______1_-556-.jpg

 

 

 

Zdroj informací: www.svatykriz.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Statistiky

Online: 1
Celkem: 7471
Měsíc: 94
Den: 3